הסיפור המדהים שלה…

סבתא נולדה ב – ZAREBY-KOSCIELINE שבפולין ב – 1917.
להורים משה ושיינה גולדברג.
לסבתא היו עוד 6 אחיות ו – 2 אחים, סבתא היתה הבת הצעירה.
סבתא סיימה ללמוד בגיל 14 בבי"ס פולני (שקולה פובשכנא).
בגיל 16, בשנת 1933 הצטרפה לעבודה עם אחיותיה בורשה.
ב – 1.9.1939 החלו הפצצות ולאחר כ – חודש הפולנים נכנעו והגרמנים נכנסו.
אז התחיל הסיוט, סבתא ……וכולם נאלצו לעמוד בתור כדי לקבל אוכל וכשהיו מגיעים הודיעו להם ש – "יהודים לא". סבתא, אחיותיה ושני בני דודים שהיו עמהם הצטרפו לזרם הפליטים ויצאו ברגל ביום חמישי בבוקר והגיעו לעיירת הולדה ביום שבת בצהריים.
שם בעיירה החלה סבתא לעבוד כעוזרת למנהלת חשבונות של אחת המחלבות בעיירה. בתקופה זו היו הרוסים והיה אפשר לעבוד. אך את חלק מהעשירים היהודים והפולנים של העיירה ואלו שהיו חסרי כל, היגלו הרוסים לשטח הרוסי שבביאליסטוק.
בתקופה זו הגיעו יותר ויותר פליטים, לא היה מקום להלין אותם והרוסים היגלו אותם. סבתא היתה מהמקומיים ולכן נשארה לעבוד בעיירה.
אחת האחיות של סבתא – אטל (גדולה מסבתא ב – שניה וחצי) החליטה להמשיך לרוסיה ולא להישאר בעיירה, היא חשבה ששם ברוסיה הקומוניסטית יהיה מסודר ונקי , היא תוכל לעבוד וללמוד, היא היתה מאוד מוכשרת – סבתא ואטל היו מאוד קשורות זו לזו, גם בוורשה כשחיו ביחד הן היו כמו אחיות. סבתא קיבלה מאטל מכתבים איומים וכשהחלה המלחמה קיבלה סבתא מאטל את המכתב האחרון בו היא כותבת שהיא חוזרת הביתה, אך מאז סבתא לא שמעה ממנה דבר, היא שמעה שהפגיזו את תחנת הרכבת וכנראה ששם היא נפגעה ונהרגה. סבתא והאחים שלה המשיכו לחפש אותה, דרך הצלב האדום ודרך כל מיני קשרים, אך כל התשובות היו זהות ובכך תם החיפוש.
ב – 1941 בשעה 2:00 בלילה התחילו הפגזות של הגרמנים וכל העיירה בערה.
אנשים מכל הבתים ברחו לשדות ובתוך שעתיים הגרמנים השתלטו על העיירה.

אם אהבתם שתפו גם אחרים…Share on Facebook0Share on Google+0Email this to someoneTweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on LinkedIn0Powered By Megirot

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

אין תגובות עדיין... תהיה הראשון שמגיב!

שלח תגובה